Dasmė nė familjen mbretėrore

Shko poshtė

Super Dasmė nė familjen mbretėrore

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Apr 28, 2011 8:05 pmMbi 2 miljardė njerėz nė tė gjithė botėn do tė ndjekin nesėr ceremoninė madhėshtore nė Londėr, tė martesės sė princit William me Kate Middleton kur mbretėresha e ardhshme e Anglisė, do t’i betohet pricit pėr dashuri, nder dhe pėrmbajtje.

24 orė pėrpara nisjes sė dasmės, kur gjithēka ėshtė gati, interesi dhe kurizoteti ka mbėrritur edhe nė Shqipėri.

Por, pėrsė njė interesim i kėtyre pėrmave?

Kjo edhe disa pyetje tė tjera marrin pėrgjigje nga ambasadorja e Mbretėsisė sė Bashkuar nė Tiranė Fiona McIlwham, e cila preferoi tė flasė shqip, gjatė kėsaj interviste zhvilluar nė rezidencėn e saj.

Pa asnjė dyshim qė dasma e Princit William dhe Kate Middleton ėshtė dasma e shekullit. Ajo ka gjeneruar njė interes tė madh edhe nė Shqipėri. Ēfarė mund tė presim tė shohim nesėr?

Jam shumė e lumtur qė jam me ju sot pėr tė folur pėr njė ngjarje tė madhe. Nesėr do tė jetė njė ditė pushimi dhe njė festė kombėtare nė tė gjithė Mbretėrinė e Bashkuar. Tė gjithė njerėzit do tė festojnė nė shtėpi, nė rrugė dhe nė bare. Qindra mijėra tė tjerė do tė jenė nė Londėr bashkė me turistė nga e gjithė bota.

Nesėr nė ditėn e dasmės, do tė shikojmė njė Britani tradicionale, apo do tė shfaqet njė Britani moderne?

Besoj se pak nga tė dyja. Ceremonia do tė zhvillohet nė Westminster Abbey qė ka mbi 1 mijė vite histori, 14 dasma mbretėrore dhe 38 kurorėzime. Cifti do tė udhėtojė nga Abbey nė Buckhingam Palace me njė karrocė qė tėrhiqet nga kuajt e shoqėruar nga rojat me uniformė ceremoniale dhe sipas traditės ēifti do tė pėrshėndesė turmėn nga ballkoni i Pallatit Mbretėror. Por do tė jetė edhe njė dasmė moderne me tė ftuar shumė personalitete.

Sytė e botės i janė drejtuar Britanisė nė kėtė periudhė. Pse vitet nė vazhdim do jenė njė kohė emocionuese pėr Britaninė?

Dasma do tė shėnojė fillimin e njė periudhe tė madhe pėr Mbretėrinė e Bashkuar. Viti 2012 do tė jetė 60 vjetori i Mbretėreshės nė fron dhe nė korrik Londra do tė presė Lojėrat Olimpike.

Pse mendoni se njerėzit rreth e rotull botės janė ende aq tė interesuar tek Britania dhe ngjarje tė tilla si kjo martesė?

Tek Britania vlerėsohet demokracia, vlerat dhe futbolli. Sot Britania e Madhe ėshtė njė nga vendet me diversitetin mė tė madh kulturor dhe etnik. Ėshtė shumė e kėrkuar pėr turizėm dhe pėr institucionet arsimore tė saj.

Si do ta festoni dasmėn nė Shqipėri?

Ambasada do tė organizojė njė festė nė rrugė pėr komunitetin britanik dhe miqtė e tjerė nė Shqipėri ku do tė transmetojmė direkt martesėn nga Westminster.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi