Zvogėlimi i peshės ndihmon memorien

Shko poshtė

Super Zvogėlimi i peshės ndihmon memorien

Mesazh nga Nora prej Thu Apr 28, 2011 8:11 pmPėrpos qė pėrmirėson pamjen e jashtme, ėshtė parė se humbja nė peshė pėrmirėson edhe kujtesėn
Ėshtė parė se personat qė u janė nėnshtruar intervenimeve kirurgjike pėr zvogėlimin e peshės trupore, disa muaj pas operimit kanė treguar rezultate mė tė mira nė testet e aftėsisė sė memories dhe pėrqendrimit.
Shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti shtetėror ‘Kent’ kanė testuar 150 pjesėmarrės nė studim para operacioneve tė tilla dhe tre muaj pas operacionit.
Testet e bėra para operacionit kanė dhėnė rezultate nėn mesataren nė raport me pjesėn tjetėr tė popullsisė, nė mėnyrė qė pas operimit, respektivisht pas largimit tė kileve tė tepėrta, tė normalizoheshin.
Pjesėmarrėsit nė studim, pas operimeve, kishin humbur mė shumė se 20 kilogramė tė peshės trupore.
Personat me mbipeshė nga grupi i kontrollit, tė cilėt nuk ishin operuar, nė fund tė periudhės sė vėzhgimit kishin treguar rezultate edhe mė tė dobėta nė teste, sesa qė kishin pasur nė fillim tė studimit.
Studimet e shumta tė mėparshme kishin treguar lidhshmėrinė midis mbipeshės dhe obezitetit (formės ekstreme tė mbipeshės) dhe rrezikut mė tė madh nga paraqitja e demencės.
Rezultatet e studimit tė ri i ka botuar revista profesionale mjekėsore “Surgery for Obesity and Related Diseases”.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi