Sa i dmton aji dhmbt?

Shko posht

Super Sa i dmton aji dhmbt?

Mesazh nga Nora prej Fri Apr 29, 2011 9:53 amaji m pak i rrezikshm pr dhmbt sesa lngjet e pemve, uji mineral dhe pijet sportive.
Edhe pse shkakton erozionin e dhmbve, aji nuk sht edhe aq i rrezikshm sa lngjet e pemve, uji mineral dhe pijet sportive. sht treguar se hulumtimet n t cilat dhmbt e njeriut jan t njomur n ajin e zi kan filluar t prishen vetm pas 16 javsh. Mirpo, te dhmbt e njomur n lngun e limonit, n uthull dhe uj mineral dmtimet jan vrejtur pas dy ditsh.

Megjithat, disa lloje t ajeve mund edhe t stabilizojn demineralizimin e dhmbve. Andaj, ajeve t pemve nuk duhet shmangur, por vetm duhet ulur konsumimin e tyre.

Dhe pr fund, po theksojm se saktsia e ktyre rezultateve nuk sht absolute. Kushtet laboratorike megjithat nuk mund tu bjn konkurrenc situatave reale, ndrkaq n testime nuk jan prfshir jargt, t cilat mbrojn dhmbt nga thartina.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi