Pesė vjet pėr tė lėnė duhanin!

Shko poshtė

Super Pesė vjet pėr tė lėnė duhanin!

Mesazh nga Nora prej Fri Apr 29, 2011 9:57 amShkencėtarėt amerikanė thonė se pėr tė hequr dorė nga cigaret ju nevojiten pesė vjet dhe shumė pėrpjekje.
Me hulumtimin e tyre, shkencėtarėt, e kanė shqyrtuar sjelljen e rreth 3.000 duhanxhinjve tė sotėm qė e kanė lėnė duhanin. Njėra nga arsyet mė tė shpeshta dhe motivet e atyre qė kanė hequr dorė nga duhani ėshtė shqetėsimi pėr shėndetin, por edhe pėr mostėrheqjen tek gjinia e kundėrt, kohė pas kohe aroma e gojės dhe akuzimi nga pjesėtarėt e tjerė tė shoqėrisė.
Lėnia e duhanit ėshtė proces i gjatė dhe i vėshtirė qė ėshtė i “ushqyer” edhe me doza tė mėdha tė stresit, nė veēanti gjatė javės sė parė ku dėshira pėr cigare ėshtė mė e madhe. Prandaj, pėr t’u duruar java e parė e vėshtirė, ėshtė mirė qė duhanpirėsi pranė vetes tė ketė dikė qė do t’i japė mbėshtetje.
Nė ditėt e para duhanpirėsi sugjerohet tė merret me ndonjė gjė, tė fillojė me njė hobi tė re dhe me ushtrime, sepse nė atė mėnyrė do ta largojė vėmendjen nga dėshira pėr nikotinė. Nė masė tė madhe mund t’i ndihmojė edhe njė listė me arsye se pse ėshtė mirė t’i lini cigaret. Ajo duhet tė jetė nė njė vend tė dukshėm qė t’ju japė nxitje qė tė duroni deri nė fund.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi