Rumania, n 2015 n zonn euro

Shko posht

Super Rumania, n 2015 n zonn euro

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Fri Apr 29, 2011 7:21 pmPresidenti rumun Emil Bok ka deklaruar se vendi i tij sht i vendosur q n vitin 2015 t fus euron n tregun vendas.

Bok sht shprehur se, pavarsisht lkundjeve ekonomike dhe problemeve n eurozon, qeveria nuk ka arsye pr t hequr dor nga ky objektiv.

Rumania sht zotuar t ul deficitin buxhetor n 4.4 pr qind n vitin 2011 dhe n 3 % n vitin 2012, nga 6.5 % q e kishte vitin e kaluar, ka pohuar Bok.

Por pavarsisht optimizmit t presidentit, shkalla e inflacionit n Rumani sht 8 pr qind, m e larta mes vendeve antare t Bashkimit Evropian.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi