Rumania do tė hyjė nė eurozonėn nė vitin 2015

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Rumania do tė hyjė nė eurozonėn nė vitin 2015

Mesazh nga D3M1 prej Sat Apr 30, 2011 7:50 am


Presidenti i Rumanisė, Emil Boc, tha tė premten se vendi i tij ėshtė i vendosur qė ta adoptojė euron nė vitin 2015, pėrkundėr lėkundjeve ekonomike dhe turbullirave nė eurozonėn.
Boc tha se qeveria nuk ka arsye tė braktisė synimin pėr t'u bėrė anėtar i eurozonės, njofton RFE.

Rumania ėshtė zotuar tė ulė deficitin buxhetor nė 4.4 % nė vitin 2011 dhe nė 3.0 % nė vitin 2012, nga 6.5 % sa e kishte vitin e kaluar. Por shkalla e inflacionit nė Rumani ėshtė 8 %, mė e larta nė Bashkimin Evropian.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi