Shkrini kilogramėt, pa asnjė tundim

Shko poshtė

Super Shkrini kilogramėt, pa asnjė tundim

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 30, 2011 10:51 pmMonotonia dhe ushqimi i yndyrshėm janė burim kryesor i frustrimeve dhe nevrikėve, ndėrsa zvogėlimi i kilogramėve me ndihmėn e dietave ėshtė temė e dhimbshme. Por, ēka nėse mund t’i shkrini kilogramėt pa asnjė tundim? Si? Zbuloni menjėherė!
Hani fėstėk
Tingėllon e pabesueshme,por studiuesit amerikan e vėrtetojnė kėtė. Nė studimet e tyre ėshtė treguar se ata njerėz tė cilėt hanė fėstėk njė deri dy herė nė javė kanė shanse mė tė vogla tė trashen.

Copėtoni ushqimin
Ēdo ngrėnie copėtoni nė copa tė imėta. Kjo ėshtė kėshilla qė e ofrojnė studiuesit japonez, dhe bėhet fjalė pėr percepcionin vizual tė ushqimit. Nė eksperimentet e tyre ata iu kanė dhėnė studiuesve dy porcione identike, por nė njėrėn ushqimi ėshtė shėrbyer i paprerė, ndėrsa nė tjetrėn copėtuar imtė. Tė gjithė janė pajtuar se nė porcionin e dytė ka mė shumė ushqim. Zbatoni edhe ju kėtė taktikė nėse dėshironi tė keni fotografi tė saktė pėr sasinė e ushqimit qė e keni ngrėnė. Nė kėtė mėnyrė mbroheni nga teprica e ushqimit. Ju bėftė mirė!

Vaj ulliri
Pasuroni ushqimin me vaj. Ėshtė e pasur me bimė, dhe kėshtu shpejt do tė ndjeheni siti.

Larja e dhėmbėve nė mbrėmje
Gjithmonė lani dhėmbėt para se tė flini. Pėrveē qė ajo do t’ua mbajė higjienėn dhe shėndetin e dhėmbėve, mbroheni edhe nga ngrėniet e natės. Para se t’i lani dhėmbėt mė pak shanse ka se do tė shkoni nė kuzhinė, ndėrsa aroma dhe shija e pepermintit e zvogėlon apetitin.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi