Ushqimi pėr matkėn, ilaē pėr njerėzit

Shko poshtė

Super Ushqimi pėr matkėn, ilaē pėr njerėzit

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 30, 2011 10:52 pmNga se pėrbėhet pikėrisht kjo substancė e ushqyeshme, e cila ėshtė objekt i hulumtuesve tė tėrė botės, mirėpo vetėm bletėt e dinė sekretin e formimit tė saj?
Bari i bletės ėshtė ndarja e gjėndrave tė gurmazit tė bletėve punėtore tė moshės 8-12 ditėsh. Ai ėshtė “qumėsht” i bletėve pėr larvat e bletėve dhe ushqim pėr amėn nė kohėn e vendosjes intensive tė vezėve. Ky koncentrat i shkėlqyeshėm me materie ushqyese i mundėson amės qė tė jetojė mė shumė se pesė vjet, derisa jetėgjatėsia e bletėve punėtore ėshtė vetėm 2 deri nė 4 muaj.
Sipas dukjes, ėshtė homogjene, e patejdukshme dhe substancė nė formė kremi ngjyrė tė bardhė dhe e verdhė e mbyllėt. Pėrbėrja kimike ėshtė shumė e ndėrlikuar. Pėrbėrėsit themelorė janė uji, albuminat, sheqeri, yndyra dhe kripėrat minerale. Rreth 3 pėr qind e pėrbėrjes sė saj akoma nuk ėshtė identifikuar. Nė natyrė nuk ekziston burim tjetėr i kėsaj substance dhe as qė ėshtė e mundshme tė prodhohet artificialisht.
Qumėshtin e amės, mund ta pėrdorin fėmijėt sepse nxit rritjen dhe zhvillimin, tė moshuarit sepse rinon ēdo qelizė, sportistėt sepse ėshtė biostimulatori mė i madh natyral, njerėzit me punė sepse shton rezistencėn nga stresi, si deh njerėzit e shėndetshėm sepse jep vitalitet dhe energji.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi