Lumturohet Papa Gjon Pali II

Shko posht

Super Lumturohet Papa Gjon Pali II

Mesazh nga D3M1 prej Sun May 01, 2011 7:26 pm


Udhheqsi i Kishs Katolike, Papa Benedikti XVI, e ka deklaruar t dieln liderin e ndjer katolik, Papa Gjon Pali II, si t bekuar, duke hapur rrugn pr shenjtrim para nj turme prej nj milion vetave.
Rreth 90 delegacione nga e tr bota, si dhe pjestar t pes familjeve mbretrore dhe 16 udhheqs shtetesh kan marr pjes n meshn e lumturimit. N mesin e ktyre delegacioneve jan edhe kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, dhe presidenti i Shqipris, Bamir Topi.

Sheshi i Shn Pjetrit n Vatikan ishte i strmbushur me njerz q mezi prisnin t shprehnin dashurin e tyre pr papn e ndjer, liderin e par katolik q nuk ishte italian n 400 vjett e fundit dhe i pari nga Evropa Lindore.

Nj nga pelegrint italian, Frederiko Martinelli, ka shprehur gzimin e tij pr turmn e madhe t njerzve q ishin mbledhur n Vatikan pr lumturimin e Papa Gjon Palit II.

Padyshim q sht nj fest e madhe, nj fest e madhe pr t gjith. Kjo gjithashtu sht nj fitore, sinqerisht e them nj fitore ndaj kundrshtarve dhe nj konfirmim pr papatin e Papa Gjon Palit II, ka thn Martinelli.

Papa Gjon Pali II ishte nga Polonia, ndrsa vdiq n vitin 2005, duke qen n krye t Kishs Katolike pr 26 vjet. Gjat ksaj kohe ai vizitoi qindra shtete, n shum prej t cilave ishte jashtzakonisht popullor. Ai njihet pr qndrimin e tij t ashpr kundr tolitarizmit, me theks t veant komunizmit dhe shtytjen para t dialogut n mes t feve t ndryshme.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi