Osama varroset nė det, shpėrthejnė polemikat

Shko poshtė

Super Osama varroset nė det, shpėrthejnė polemikat

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon May 02, 2011 1:10 pmVėmendja kryesore e mediave botėrore po pėrqendrohet te varrosja nė det e trupit tė Osama bin Laden, sipas njė njoftimi tė dhėnė nga zyrtarėt amerikanė.

Shtetet e Bashkuara deklaruan se varrosja nė det u mor nė bazė tė traditės islamike, (Obama: Bin Laden ėshtė vrarė) por edhe si pasojė e refuzimit pėr pranimin e kufomės nga Arabia Saudite apo nga vende tė tjera islamike.Nga ana tjetėr ka ardhur edhe reagimi i myslimanėve.

"Kjo lloj varrosje ėshtė njė dhunim i rėndė i Islamit", thotė Mahmoud Ashour, i Akademisė sė Kėrkimeve Islamike nė al Azhar, qendra mė e madhe kėrkimore sunite nė Kajro.

"Zgjedhja e amerikanėve pėr tė varrosur kufomėn e Bin Ladenit nė det ėshtė nė kundėrshtim me principet e islamizmit. Varrosja e tė vdekurit nė det bėhet vetėm nėse mjeti mė tė cilin lundron ėshtė shumė larg brigjeve dhe kufoma rrezikon tė dekompozohet", shpjegon Abdel Mouti al-Bayoumi, nga grupi i kėrkuesve nė tė njėjtėn akademi.

Edhe burime nga Xhamia e Madhe nė Paris thonė se varrosja nė det e kufomės ėshtė tėrėsisht kundėr rregullave tė islamit.

Kufoma, foto e montuar

Njė burrė me pamje tė shpėrfytyruar me sy tė nxjerrė, mjekėr e errėt; kjo ėshtė fotoja qė televizioni pakistanez Geo Tv, rrjeti kryesor nė vendin aziatik publikoi, pa theksuar nėse kėto ishin imazhet origjinale tė kufomės sė kryeterroristit, tė vrarė mėngjesin e sotėm nga forcat amerikane.

Nuk kaloi shumė qė vetė televizioni pranoi se ajo foto ishte e montuar dhe ishte nė qarkullim prej vitit 2009,.

"Kur e publikuam specifikuam se nuk ishim nė gjendje qė ta vertetonim nėse ishte origjinale apo jo. Verifikuam qė ishte e montuar dhe e tėrhoqėm menjėherė", tha Rana Jaėad, shefi i zyrės sė Islamabadit tė televizionit Geo Tv.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi