Ndėrtohet ura mė e gjatė nė botė

Shko poshtė

Super Ndėrtohet ura mė e gjatė nė botė

Mesazh nga Daffina prej Mon May 02, 2011 2:55 pm

Ndėrtohet ura mė e gjatė nė botėPas katėr vjet pune tė mundimshme, nė Kinė pėrfundoi ndėrtimi i urės mė tė gjatė nė botė, Hangzhou Bay Cross-Sea Bridge, e cila sė shpejti duhet tė lėshohet edhe pėr qarkullim. Kjo urė qė ngrihet mbi Detin e Kuq dhe lidh qytetin Ēingdao, me provincėn lindore Shandong dhe distriktin Huangdao.

Dimensionet e saj janė vėrtetė impozante. Ura ėshtė e gjatė 42.5 kilometra.
Nė ndėrtimin e saj qė nga viti 2006 kanė punuar dy ekipe, secili nė anėn e vet, pėr tu bashkuar pas mė se katėr vjetėsh.

"Modelet informatike dhe pėrllogaritjet janė tė shkėlqyera, por vetėm pas ngjitjes sė dy pjesėve mund tė relaksohemi. Mjaftojnė tė mungojnė vetėm disa centimetra dhe tė shkaktohet katastrofa", tha pėr gazetėn britanike Sun njė prej ndėrtimtarėve.

Rekordin e urės mė tė gjatė me 38.42 kilometra deri tash e ka mbajtur ura nė liqenin Pontchartrain, nė shtetin federal amerikan Lousiana.

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi