Konsumimi i frutave dhe perimeve rrit aftsit tuaja

Shko posht

Super Konsumimi i frutave dhe perimeve rrit aftsit tuaja

Mesazh nga Nora prej Tue May 03, 2011 9:25 amNj diet e prditshme e pasur me fruta dhe zarzavate ndihmon n zhvillimin e kapaciteteve njohse.

Kshtu konfirmon nj studim i realizuar nga studiuesit e Institutit t Biokimis dhe Biologjis Molekulare t Heinrich-Heine University t Dsseldorf n Gjermani.

Rreth 200 persona n gjndje t mir shndetsore nga mosha 45 deri n 85 vje u morn nn vzhgim pr kt studim.

Nse konsumonin 400 gram fruta dhe zarzavate n dit, kta persona kishin nivel t lart antioksidues, indikator m t ult t radikaleve t lira dhe aftsi njohse m t mira, krahasuar me ata persona q konsumonin vetm 100 gram t produkteve q jep toka.

Studimi thekson se nuk ka rndsi mosha dhe gjinia pr konsumimin e frutave dhe zarzavateve.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi