Cefalea dhe migrena

Shko posht

Super Cefalea dhe migrena

Mesazh nga Nora prej Wed May 04, 2011 5:43 amShpesh, pr t treguar nj dhimbje t zakonshme t koks, prdoren termat cefalea dhe migren, por n realitet termat shprehin dy situata t ndryshme.
Me cefalea kuptohet do lloj dhimbjeje q i referohet koks dhe shkaktohet nga disa patologji, si: traumat, temperatura q vjen si pasoj e smundjeve infektive (gripi), sforcimeve pamore q vijn si pasoj e shqetsimeve t shikimit, pezmatimit t inedeve trunore apo meningjitit, t nxehtit etj. Me t'u gjetur faktori shkaktues dhe me t'u prdorur masa e duhura pr rastin, cefalea sprapset plotsisht.
Me migren kuptohet nj sindrom e karakterizuar nga nj dhimbje e lokalizuar n gjysmn e koks. sht nj sindrom, shkaku i s cils mbetet i panjohur. Dihet q godet njsoj t rriturit dhe fmijt dhe q ekziston nj prirje familjare.
Prindrit q vuajn nga migrena kan probabilitet t lart t ken fmij q vuajn nga migrena.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi