Miqt dhe familja jan ilai m i mir pr trurin

Shko posht

Super Miqt dhe familja jan ilai m i mir pr trurin

Mesazh nga Nora prej Wed May 04, 2011 5:45 am

Nj studim i ri tregon se shumica e njerzve t moshuar q kan nj rreth shoqror t gjer kishin nj reduktim prej 70 pr qind n shkalln e rnies s aftsive njohse, n krahasim me bashkmoshatart e tyre m pak social.

Studimi u bazua n 1,138 njerz pr afrsisht pes vite, mosha mesatare e t cilve ishte 79 vje.

Nga studimi i realizuar u zbulua se aktiviteti social luante nj rol t rndsishm, pasi lidhej me aftsit mendore dhe t menduarit.

Studimet e mparshme kishin gjetur se izolimi social sht t paktn po aq vdekjeprurs sa sht pirja e duhanit - dyfishon rrezikun e vdekjes m t hershme - dhe personat m t shoqrueshm jan n rrezik m t ult nga smundjet, duke prfshir smundjet e zemrs dhe goditjet n tru.

N fakt t kesh lidhje t forta miqsore dhe familjare redukton rrezikun e vdekjes s mparshme m shum se sa t merreni me ushtrime apo t evitoni obezitetin.

Shoqrimi largon stresin, dhe ka nj lidhje t fort midis stresit dhe problemeve t trurit ndrsa ne plakemi.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi