Produkte natyrale kundėr kancerit nė mėlēi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Produkte natyrale kundėr kancerit nė mėlēi

Mesazh nga Nora prej Wed May 04, 2011 5:46 amKėrkuesit italianė kanė treguar se njė ushqim i mirė ėshtė njė mburojė edhe kundėr kancerit tė mėlēisė.

Kanceri i mėlēisė ėshtė rezultat i abuzimit tė vazhdueshėm me alkolin dhe infeksioneve tė shpeshta tė saj, prandaj shumė herė e vetmja mundėsi ngelet transplantimi i kėtij organi.

Nė kėtė vėshtrim arma mė e mirė pėr parandalimin e saj ėshtė duke filluar me pėrzgjedhjen e ushqimit.

Kėtė e tregon studimi i kryer nga Instituti Nacional i Avianos. Kėrkuesit kanė zbuluar se konsumi i i lartė i qumėshtit, kosit, dhe frutave redukton dukshėm kėtė rrezik.

Nė studimin e realizuar morėn pjesė 187 pacientė me tumor nė mėlēi dhe 412 persona tė shėndetshėm, dhe u vu re se njė konsum i rregullt i frutave redukton kancerin nė mėlēi me 52 pėr qind, kurse konsumi i kosit dhe i qumėshtit me rreth 78 pėr qind.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi