Fmijt e zgjuar, alkolist t ardhshm

Shko posht

Super Fmijt e zgjuar, alkolist t ardhshm

Mesazh nga Nora prej Wed May 04, 2011 9:29 amMos u shqetsoni, pirja e teprt e alkolit sht nj shenj e inteligjencs suaj. Sipas dy studimive - nj studimi t br n SHBA dhe nj n Angli - ka nj lidhje reciproke midis njerzve t zgjuar dhe etjes pr alkol.

"Fmijt m inteligjent, n t dyja studimet, kishin nj tendenc m t madhe ndaj konsumimit t alkolit se fmijt q ishin m pak inteligjent" thot psikologia Liz Day.

Sipas studimit gjithka ka t bj me evolucionin: Pirja e alkolit ishte pa arsye, aksidentale dhe kuturu deri n rreth 10,000 vite m par. Njerzit e zgjuar jan n prgjithsi adoptuesit e par t gjrave t reja dhe n konteksin e historis njerzore, substanca e alkolit dhe metoda e konsumit jan rezultat i nivelit t zhvillimit.

Disa nga teorit e studiuesve t cilat akoma nuk jan t zhvilluara n nj terren shum t gjer, kan t bjn me faktin se gjith studimi q kta njerz kan br n fmijrin e tyre i ka ndrydhur aq shum sa q ata po prpiqen t kompensojn, n moshn e rritur, pr gjithka q ata kan humbur. Por kjo pr momentin ngelet vetm nj teori.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi