Humb 11 kg brenda ditės

Shko poshtė

Super Humb 11 kg brenda ditės

Mesazh nga Nora prej Wed May 04, 2011 9:38 amKa njė mister rreth peshės sė boksierėve profesionistė tė cilėt arrijnė tė humbin dhe tė rifitojnė peshėn e tyre shumė thjeshtė brenda njė kohe shumė tė shkurtėr.
Boksierėt humbin disa kilogramė kur vjen dita e peshimit dhe i rifitojnė sėrish ato ditėn e ndeshjes.
Por, si ėshtė e mundur qė George St. Pierre, kampion i UFC, humbi 11 kg tė premten nė darkė para ndeshjes dhe i rifitoi sėrish tė shtunėn, ditėn e ndeshjes sė boksit.
“Eshtė njė dietė proteinash dhe perimesh. Nuk stėrvitet shumė nė kėto ditė dhe ajo qė do tė humbė ėshtė vetėm ujė. Ėshtė njė humbje e pėrkohshme peshe dhe jo reale sepse ai nuk humb yndyrė. Kėtė lloj diete nuk ia rekomandoj askujt sepse duhet tė jesh i pėrgatitur pėr ta bėrė”, tregon trajneri i tij.
“Pasi peshohet dhe shigjeta tregon 77 kg, i japim njė pije tė pasur me karbohidrate dhe do tė ushqehet normalisht deri sa tė arrijė sėrish 88 kg”, shton trajneri.
Nė shumė sporte, pesha e sportistėve ndryshon. Njė lojtar basketbolli humb 1.5-2 kg gjatė njė ndeshjeje, ndėrsa njė pilot i Formulės 1 ėshtė 4 kg mė i lehtė pas pėrfundimit tė njė gare.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi