Ērregullimi i ri nė ushqim – tė qenėt nazeli

Shko poshtė

Super Ērregullimi i ri nė ushqim – tė qenėt nazeli

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 10:11 amSipas regjistrit tė cilin e kanė formuar shkencėtarėt nga Universiteti nė Pitsburg, gjatė viteve tė fundit nė botė ėshtė rritur numri i personave tė rritur tė cilėt janė nazeli nė ushqim dhe konsumojnė vetėm disa ushqime tė caktuara.
Ata konsiderojnė qė tė ushqyerit nazeli duhet tė pėrfshihet nė manualin diagnostik ose statistik tė psikiatėrve amerikanė, si ērregullim psikik.
Heather Hill (39) ushqehet vetėm me patate tė skuqura, picė, pasta, brokoli tė zier dhe ėmbėlsira pa fruta arrore, ndėrsa Christie Rusell (27) ha vetėm brokoli tė pagatuar dhe karfiol.
Ato paraqesin vetėm dy shembuj tė personave tė cilėt janė pėr sė tepėrmi seleksionues nė mėnyrėn e vet tė tė ushqyerit, por ky ėshtė problem i cili ėshtė gjithnjė mė i pranishėm tek tė rriturit. Sikurse fėmijėt, edhe ata kufizohen me njė grup tė vogėl tė ushqimeve, ndėrsa ushqimet e tjera i injorojnė plotėsisht.
Shkencėtarėt ende nuk kanė pėrcaktuar shkakun e kėtij trendi brengosės i cili shpejt do tė mundet tė regjistrohet si ērregullim nė ushqim.
Ai mund tė krijohet ashtu qė personi nuk dėshiron tė kapėrcejė modelet e ushqimit nga fėmijėria dhe tė provojė gjėra tė reja, por mund tė jetė edhe shenjė e ērregullimit posesiv-kompulsiv.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi