Rruga ku ndalohet rripi i sigurisė

Shko poshtė

Super Rruga ku ndalohet rripi i sigurisė

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 10:13 amPėrdorimi i rripit tė sigurisė ėshtė i detyruar pothuajse nė ēdo vend tė botės, por ēuditėrisht ka ende vende ku pėrdorimi i tij nuk ėshtė i detyrueshėm, madje ėshtė i ndaluar!
Nuk bėhet fjalė pėr ndonjė republikė tė pazhvilluar qė nuk interesohet pėr sigurinė rrugore tė qytetarėve tė saj, pėrkundrazi. Pėr tė rritur sigurinė e shoferėve, nė njė rrugė tė ngrirė tė Estonisė, qė lidh ishullin Hiuma me pjesėn tjetėr tė vendit, ėshtė e ndaluar kategorikisht pėrdorimi i kėsaj mase sigurie.
Bėhet fjalė pėr njė rrugė tė ngrirė qė gjatė verės mund tė pėrshkohet me traget ose avion ndėrsa nė dimėr, kur deti ngrin, mund tė udhėtohet edhe me automjet.
Nėse njė automjet kalon mbi njė pjesė akulli jo shumė tė trashė e tė fortė, ai mund tė sharrojė nė det dhe rripi i sigurimit do tė ishte pengesė nė kėtė rast, transmeton TCH.
Gjithashtu, nuk lejohet qė nė kėtė rrugė tė lėvizet me 25-40 km/orė, sepse kjo shpejtėsi bėn qė gomat t’i pėrcjellin “asfaltit” vibracione qė do tė rrezikonin ēarjen e tij.
Shpejtėsia e rekomanduar nė kėtė rrugė tė veēantė ėshtė 70 km/orė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi