Hyjnė punėtorėt e parė nė centralin e Fukushimės

Shko poshtė

Super Hyjnė punėtorėt e parė nė centralin e Fukushimės

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 05, 2011 10:24 am


Punėtorėt kanė hyrė nė centralin bėrthamor tė Fukushimės pėr herė tė parė qė nga shpėrthimi qė ndodhi nė kėtė qendėr pas tėrmetit dhe cunamit tė 11 marsit.
Punėtorėt do tė qėndronin vetėm nga 10 minuta brenda reaktorit, nė pėrpjekje pėr tė instaluar makinat ventiluese qė do tė filtrojnė materialet radioaktive nė ajėr.

Shkalla e lartė e rrezatimit brenda uzinės nuk ka lejuar hyrjen e punėtorėve dhe riparimin e sistemit ftohės, raportojnė mediat. Pas katastrofės sė Ēernobilit tė ndodhur 25 vite mė parė, Fukushima ėshtė aksidenti i mė i rėndė bėrthamor.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi