Konsumimi i ēokollatės....

Shko poshtė

Super Konsumimi i ēokollatės....

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 10:31 am
Ēokollata e zezė- Me konsumimin e saj, rritet prodhimi i endorfinės. Ēokollata pėrmban 300 pėrbėrje tė ndryshme, mes tė cilėve edhe anandamidėn, njė substancė kimike qė imiton nė tru efektin e marihuanės dhe teobrominės, njė stimulant mjaft delikat.
Njė gotė qumėsht nė ditė- Qumėshti pėrmban triptofan, i cili duke u metabolizuar, konvertohet nė serotoninė (agjent pėr humorin e mirė). Kalciumi, magneziumi dhe potasiumi mund tė kontribuojnė pėr tė mbajtur tė qėndrueshėm presionin e arterieve.
Pini ēokollatė tė ngrohtė- Pijet e ngrohja rrisin temperaturėn e trupit, njė ndjesi qė shkakton rehati tė pėrgjithshme nė organizėm.
Ēaj i zi- Ky lloj ēaji rregullon humorin. Kėshtu thotė njė studim i Universitetit College tė Londrės. Konsumimi i ēajit tė zi, katėr herė nė ditė pėr gjashtė javė ul nivelin e kortizolit, hormonit tė stresit, sidomos pas njė situate kritike.
Ēaj jeshil- Ky lloj ēaji ėshtė i pasur me teaninė dhe ndihmon nė ēlodhjen e trurit. Studimet laboratorike tregojnė se ēaji ėshtė i pasur me polifenolė, qė veprojnė si ēlodhės natyrale dhe ushqyes pėr stomakun.
Pini ujė tė ftohtė- Konsumimi i ujit dhe mė pas njė ecje e gjatė nė ajėr tė pastėr do t’ju shėrbejė pėr ēlodhjen e trupit dhe trurit. Uji ėshtė si benzinė pėr trupin dhe influencon nė qarkullimin e mirė tė gjakut.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi