Ushqimet qė tė dobėsojnė duke i ngrėnė

Shko poshtė

Super Ushqimet qė tė dobėsojnė duke i ngrėnė

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 10:36 amMund tė duket e pabesueshme, por nė natyrė ekzistojnė disa ushqime qė jo vetėm kanė pak kalori, por pas ngrėnies nxisin trupin qė tė rrisė metabolizmin, duke bėrė qė tė shpenzohen mė shumė kalori se sa ato tė konsumuarat.
Njė revistė mjekėsore publikoi sot njė listė me kėto ushqime tė dobishme pėr tė gjithė ata qė kėrkojnė tė humbin disa kilogramė nga pesha e tyre.

Mandarina – Njė produkt i pasur me vitaminė C, mandarina pėrmban pėrqindje tė larta uji dhe kėshillohet ngrėnia e tyre nė momente tė ndryshme tė ditės, pėr tė bėrė tė mundur mbajtjen e njė niveli tė lartė tė metabolizmit.

Portokalli – Ashtu si mandarinat janė shumė tė pasur me vitamina C dhe pėrmbajnė vetėm 45 kalori.

Luleshtrudhet – Jo vetėm shumė tė shijshme, por pėrmbajnė enzima tė cilat ndikojnė nė rritjen e konsumit tė trupit.

Karotat – Tė gjithėve u kanė thėnė qė tė vegjėl qė tė bėjnė mirė pėr shikimin dhe kjo ėshtė e vėrtetė. Ato pėrdoren gjerėsisht edhe nė shumicėn e dietave tė rekomanduara.

Kungulli – 100 gramė kungull pėrmbajnė vetėm 15 kalori. Kungulli ėshtė njė produkt qė tė ngop, por nė tė njėjtėn kohė nuk tė shėndosh.

Specat – Tė pėrdorur prej shumė kohėsh si shoqėrues tė shumė pjatave, specat kanė meritėn qė pėrshpejtojnė metabolizmin, ndėrsa speciat djegės janė shumė mė tė rekomanduar se salcat pikante apo tabasko, tė pasura me shumė kalori._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi