Depresioni ėshtė i mirė!

Shko poshtė

Super Depresioni ėshtė i mirė!

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 1:25 pmAskush nuk dėshiron tė sėmuret nga depresioni, por ajo sėmundje ėshtė njė lloj frenuesi qė na ndihmon nė ristudimin e prioriteteve dhe qėllimeve tona, thonė ekspertėt.
Nė kohėn e tashme depresioni ėshtė bėrė sėmundje e cila po pėrhapet sikur epidemitė globale, pėr ē’gjė shkaktari kryesor ėshtė stili urban i jetesės, recesioni dhe dobėsimi i vlerave familjare.
Mirėpo, ana pozitive e kėsaj sėmundjeje ėshtė pėrvoja e cila mund ta nxjerrė nė pah njeriun dhe ta bėjė mė kreativ dhe mė rezistues ndaj fatkeqėsive jetėsore, theksojnė psikologėt e Universitetit Cardiff.
Disa psikologė konsiderojnė qė depresioni ėshtė bėrė mekanizėm evolues i mbijetesės, i cili po i pėrshtatet krizės jetėsore, traumave dhe pakėnaqėsive.
Askush nuk dėshiron tė sėmuret nga depresioni, por ajo sėmundje ėshtė njė lloj frenuesi qė na ndihmon nė ristudimin e prioriteteve dhe qėllimeve tona, andaj rezultati i tij mund tė jetė shumė i dobishėm, thonė ekspertėt.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi