5 kėshilla si tė evitoni dhimbjen e kokės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super 5 kėshilla si tė evitoni dhimbjen e kokės

Mesazh nga Nora prej Thu May 05, 2011 1:29 pmSecilit prej nesh i ka ndodhur dhe i ndodh qė i dhemb koka, por me intensitete tė ndryshme. Pavaresisht nga vendi, dhimbja e kokės shumė rrallė lidhet me trurin, por ėshtė e lokalizuar jashtė kafkės nė enėt e vogla tė gjakut.

1. Pėrcaktoni shkakun e dhimbjes suaj tė kokės. Vini re se ēfarė po bėni dhe se ku jeni pėr tė kuptuar shkakun. Duke njohur arsyen qė shkaktoi dhimbjen e kokės mund ta evitoni atė nė tė ardhmen duke mos pėrsėritur tė njėjtėn situatė.

2. Relaksohuni nė njė dhomė tė qetė dhe te erret. Kur ju fillon dhimbja e kokės, shkoni nė njė vend sa mė tė qetė. Nė shumicėn e rasteve dhimbjet e kokės do tė qetėsohen nėse shlodheni paksa nė njė ambient tė errėt e tė qetė.

3. Masazhoni kokėn ose qafėn tuaj. Masazhi ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė pėr tė larguar shkaktuesit e dhimbjes sė kokės. Nė shumė raste dhimbjet e kokės shkaktohen nga tensioni nė muskujt e qafės ose tė kafkės.

4. Medikamentet pa recetė mund tė jenė shumė tė mira pėr qetėsimin e dhimbjes sė kokės. Nėse qetėsia dhe masazhet nuk janė zgjidhja e duhur, njė medikament, si pėr shembull aspirina ose paracetamoli mund tė zgjidhė problemin tuaj.

5. Nė mėnyrė qė tė mėnjanoni njė dhimbje koke, evitoni situata qė ju e dini se ju shkaktojnė njė tė tillė, si dhe nėse keni pėr tė bėrė punė qė ju detyrojnė tė qėndroni ulur, ėshtė qė ēdo 30 minuta tė lėvizni dhe tė shlodheni.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi