Kopjoni mėnyrėn tradicionale japoneze tė tė ushqyerit

Shko poshtė

Super Kopjoni mėnyrėn tradicionale japoneze tė tė ushqyerit

Mesazh nga Nora prej Fri May 06, 2011 6:20 amPėr shumė vite, ushqimi i tyre, i pasur nė peshk dhe i varfėr nė yndyra, u falte japonezėve jetėgjatėsi dhe zemėr tė shėndoshė.
Nė vitin 1957, Ancel Keys, profesor i mjekėsisė nė Universitetin e Minesotės nė SHBA, filloi tė studiojė pėrqindjet e sėmundjeve tė zemrės nė shtatė vende: SHBA, Finlandė, Holandė, Itali, Greqi dhe Japoni. Nga ky studim ai arriti nė rezultatin se vendet perėndimore shfaqnin raste tė sėmundjeve tė zemrės rreth 5 herė mė tė larta sesa Japonia, e cila kishte rastet mė tė pakta nga tė gjitha kėto vende.
Studime tė Universitetit tė Helsinkit botuan njė studim, nė tė cilin paraqitet dieta ushqimore ditore e njė fshatari japonez.
Kjo dietė pėrmban: 4-5 filxhanė oriz, 150-230 gr. fruta tė freskėta, rreth 250 gr perime, 50-60 gr fasule, rreth 60 gr mish, rreth 120 gr peshk, njė filxhan qumėsht, 1 vezė nė tri ditė, 1 lugė kafeje sheqer dhe, sė fundi, 1 lugė kafeje salcė soje. Meshkujt konsumojnė gjithashtu edhe rreth 150 ml birrė.
Kjo mėnyrė tradicionale e tė ushqyerit tė japonezėve ėshtė e ulėt nė kalori, yndyra dhe mish, si dhe e pasur nė peshk, fruta dhe oriz. E vetmja pikė e dobėt e saj ėshtė sasia e madhe e natriumit, e cila vjen kryesisht nga soja.
Pra, nėse dėshironi tė evitoni problemet e zemrės, kopjoni mėnyrėn tradicionale japoneze tė tė ushqyerit, duke evituar sojėn.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi