Metabolizmi i shpejtė pėrshpejton plakjen

Shko poshtė

Super Metabolizmi i shpejtė pėrshpejton plakjen

Mesazh nga Nora prej Fri May 06, 2011 6:24 amMetabolizmi i shpejtė ėshtė i lidhur ngushtė edhe me jetėgjatėsinė mė tė shkurtėr, ka zbuluar hulumtimi amerikan i kryer nė mė shumė se 600 vullnetarė. Organizmi i cili ėshtė jashtėzakonisht i shpejtė “shpenzon” energjinė nė mbajtjen e funksioneve themelore tė jetės, si punėn e zemrės dhe tė mushkėrive, ėshtė i prirė ndaj “djegies” sė hershme, kanė zbuluar hulumtuesit e Institutit amerikan pėr shėndet. Te kėto konkludime kanė ardhur me analizėn e ritmit metabolik tė individėve dhe moshės nė tė cilėn kanė vdekur gjatė 21 vjetėve tė vėzhgimit.
“Kėto zbulime nuk i referohen energjisė e cila shpenzohet nė ushtrime, por vetėm metabolizmit tė shpejtė natyror”, ka shpjeguar udhėheqėsi i hulumtimeve, dr. Reiner Jumpertz, pėr revistėn “Endocrinology and Metabolism”.
Ekspertėt kanė zbuluar qė personat me aktivitet normal metabolik jetojnė mė gjatė se ata me metabolizėm tė shpejtė, por me kusht qė tė kujdesen pėr peshėn e tyre, sepse mbipesha po ashtu ėshtė njė nga faktorėt kryesorė tė vdekjes sė parakohshme.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi