Si nėna, ashtu edhe vajza

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Si nėna, ashtu edhe vajza

Mesazh nga Nora prej Sat May 07, 2011 9:10 amShpesh e keni dėgjuar shprehjen: “Si nėna, ashtu edhe vajza”. Shkencėtarėt pohojnė se kjo shprehje bėhet e vėrtetė pas moshės 32-vjeēare tė jetės, kur femrat vėrtet fillojnė tė duken si nėnat e tyre.
Njė hulumtim nė tė cilin kanė marrė pjesė 1.000 participantė, ka treguar se pas moshės 32-vjeēare fillojmė tė pėrdorim frazat tė cilat i kemi mėsuar nga nėnat derisa na kanė edukuar dhe rritur.

Krahas pėrdorimit tė fjalive tipike, murmuritjeve dhe proverbave, pjesėmarrėsit nė studim kanė pranuar se kanė filluar gjithnjė e mė shumė tė shqetėsohen, tė grumbullojnė ushqimin nė shtėpi, tė shikojnė telenovela dhe tė bėhen mė kokėfortė saqė kanė qenė. Ndėrsa disa kanė pranuar se kanė filluar tė krijojnė disa paragjykime tė cilat mė herėt nuk i kanė pasur.

Edhe pse nė studim kanė marrė pjesė edhe meshkuj edhe femra, 2/3 e femrave kanė qenė ato qė pas moshės 32-vjeēare kanė filluar tė sillen si nėnat e tyre, ndėrsa vetėm 1/3 e meshkujve kanė trashėguar sjelljen e nėnės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi