Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė

Shko poshtė

Super Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė

Mesazh nga Nora prej Sat May 07, 2011 9:18 amGjatė periudhės sė gjumit, nėse dikush nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme i shtrėngon dhė kėrcet dhėmbėt e tij, atėherė ai vuan nga njė ērregullim qė quhet bruxism.

Bruxismi ėshtė njė lloj veprimi pa ndjenja. Pacienti nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr kėtė. Ai ushtron 6 herė mė shumė presion, nėse shtrėngon dhe kėrcet dhėmbėt e tij gjatė gjumit. Ky veprim kronik, pas disa kohėsh mund tė rezultojė nė:

1- Probleme kozmetikė nė varėsi tė dhėmbit tė konsumuar.

2- Ndjeshmėri e madhe pėr tė nxehtat dhė tė ftohtat e varur kjo nga zhdukja e zmaltit.

3- Nekrozė e dhėmbėve

4- Plasaritje nė zmalt

5- Difekte nė kore tė dhėmbėve

6- Prishje e ndjeshmėrisė

7- Probleme me mishrat e dhėmbėve

8- Dhimbje koke

9- Vrazhdėsi dhe dhimbje tė muskujve tė fytyrės

10- Dhimbje qafe dhe dhimbje supesh

11- Hapje e kufizuar e gojės

Ndonėse ėshtė e pamundur tė pėrcaktohen faktorėt kryesorė qė e shkaktojnė, duket se zgjidhja mė e mirė ndaj kėtij ērregullimi ėshtė vendosja e njė pllake speciale mbrojtėse gjatė gjumit.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kėrcitja e dhėmbėve nė gjumė

Mesazh nga hOOT prej Sat May 07, 2011 10:05 am

kjo ndodh edhe nga
1.STRESI
2.LODHJA E MADHE etj
avatar
hOOT
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 1671
Mosha : 28
Viti: : 27/03/1990
Vendbanimi: : Lausanne-zwitzerland
Aktiviteti :
20 / 10020 / 100

Registration date : 12/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi