Faktorėt qė nxisin dhimbjen e kokės

Shko poshtė

Super Faktorėt qė nxisin dhimbjen e kokės

Mesazh nga Nora prej Sat May 07, 2011 12:15 pmĒdo gjė mund tė shkaktojė dhimbje koke duke filluar nga njė ushqim i konsumuar, deri tek kafeja apo dehidratimi. Prandaj nėse vuani shpesh nga dhimbja e kokės tregohuni tė kujdesshėm ndaj kėtyre faktorėve nxitės:
Pesha - Nė bazė tė studimeve tė fundit gratė obeze rrezikohen 35 % mė shumė nga dhimbja e kokės sesa gratė nė peshė normale apo tė dobėta. Ndėrsa, nė rastet e obezėve tė avancuara ky rrezik shkon deri nė 80%.

Personaliteti - Bėhet e ditur se personat e vrazhdė, tė turpshėm dhe me obsesione preken mė shumė nga dhimbja e kokės.

Pushimet – Pėr shkak tė pushimeve tė fundjavės apo me rastin e festave risku i shfaqjes sė dhimbjes sė kokės ėshtė mė i madh. Pėr t’u pėrshtatur mirė me ndryshimin tregohuni tė kujdesshėm ndaj orareve tė gjumit, mos flini vonė dhe mos qėndroni nė shtrat deri nė mesditė.

Dehidratimi - Nuk ėshtė e nevojshme tė pini shumė litra ujė pėr tė shuar etjen. Nėse krahas ujit tė pirė konsumoni dhe fruta apo zarzavate do tė plotėsoni nevojėn pėr ujė tė trupit dhe shmangni dhimbjen e kokės.

Mosngrėnia e rregullt – Edhe nėse jeni shumė tė zėnė uria ėshtė njė nga faktorėt kryesorė qė nxit dhimbjen e kokės. Mund tė keni dhimbje koke edhe nėse lini njė shujtė.

Kafeina e tepėrt – Megjithėse njė sasi e pakėt kafeine mund tė ndikojė nė qetėsimin e dhimbjes sė kokės nėse konsumohet mė shumė se ē’duhet mund tė nxisė dhimbjen. Specialistėt sugjerojnė tė pimė dy herė nė javė kafe nėse kafeina ju shkakton dhimbje koke.

Pagjumėsia - Nė njė studim ku janė krahasuar personat qė flenė mesatarisht 6 orė natėn, me ato qė flenė mė shumė ėshtė parė se tek grupi i parė shfaqen dhimbje mė tė forta dhe tė shpeshta koke.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi