Burrat harrojnė mė shpejtė sesa gratė

Shko poshtė

Super Burrat harrojnė mė shpejtė sesa gratė

Mesazh nga Nora prej Sun May 08, 2011 8:44 amNjė studim i ri i kryer nga shkencėtarė nė klinikėn Mayo tė Klevelandit tregon se burrat harrojnė mė shpejtė sesa gratė. Ata ka gjasa tė preken mė shumė nga humbja e kujtesės, ndėrsa moshohen.
Vitet e fundit Leif Bollesen e kuptonte se shpesh harronte data tė caktuara si ditėlindje e pėrvjetorė, por nuk i kushtonte rėndėsi. Tani kujtesa e tij ėshtė pėrkeqėsuar.
Autorėt e studimit vunė re se 19 pėr qind e burrave u prekėn nga humbja e lehtė e kujtesės. Mes grave kjo shifėr ishte 14 pėr qind. Humbja e lehtė e kujtesės ėshtė e dėmshme por jo aq sa tė ndikojė nė jetėn e pėrditshme tė personit.
Shkencėtarėt nuk e kanė tė qartė pėrse burrat preken nga humbja e kujtesės mė shumė sesa gratė. Ata mendojnė se kjo mund tė ketė lidhje me sėmundjet e zemrės. Gjatė studimit u vu re se burrat qė kishin gjasa tė prekeshin nga humbja e kujtesės ishin tė prirė pėr tė pasur mė shumė faktorė pėr sėmundje nė zemėr sesa gratė.
Presioni i gjakut, diabeti, pirja e duhanit konsiderohen si faktorė rreziku pėr sėmundje nė zemėr dhe qė ndeshen mė shpesh mes burrave.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi