Interneti “largon” televizorėt nga shtėpitė?

Shko poshtė

Super Interneti “largon” televizorėt nga shtėpitė?

Mesazh nga Nora prej Sun May 08, 2011 2:31 pm
Shkalla e pajisjes sė familjeve amerikane me televizorė bie pėr herė tė parė pėr njėzetė vjet, pjesėrisht pėr shkak tė kalimit nė teknikė digjitale, pjesėrisht pėr shkak tė konkurrencės sė internetit, ėshtė bėrė e ditur nga Instituti Nilsen.
Instituti numrin e televizorėve nė SHBA e vlerėson me 114,7 milionė, dhe thotė qė nė vitin 2012 do tė jenė nė 96,7 pėr qind tė familjeve amerikane, ndėrsa kėtė vit janė nė 98,9 pėr qind tė shtėpive dhe banesave.
“Herėn e fundit njė rėnie tė tillė e kemi parė nė vitin 1992 dhe pastaj njė rritje tė konsiderueshme”, thonė nė Institut, i cili me tre faktorė tė veēantė shpjegon reduktimin, ku para sė gjithash ėshtė kalimi nė televizionin digjital, pėr tė cilin shumė televizorė janė tė vjetruar.
Dhe ēmimi ėshtė faktor i rėndėsishėm. “Familjet me tė ardhura tė ulėta dhe familjet rurale janė veēanėrisht tė prekura”, shton Instituti.
Nė fund, “pėrdoruesit shikojnė gjithnjė e mė shumė video-programe nė media tė ndryshme (TV dhe kompjuter), dhe njė medium gjithnjė e mė shumė zėvendėson tjetrin”, thuhet nė analizė. Pėrveē kėsaj, nėnkategoria e blerėsve tė rinj dhe urban kalon nga televizioni nė ofertėn nė internet.
Sipas Nilsen ende nuk ėshtė e sigurt nėse ky ėshtė“problem ekonomik” - nėse pėrdoruesit do t’i kthehen tregut tė TV-sė kur tė kenė mjete, apo ky ėshtė fillimi i njė dyndjeje tė gjerė kah rrjeti i videos dhe pajisjeve mobile”.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi