Muzika me zė tė lartė dėmton sa matrapiku

Shko poshtė

Super Muzika me zė tė lartė dėmton sa matrapiku

Mesazh nga Nora prej Sun May 08, 2011 2:32 pmDėmi fillon nėse i jemi tė ekspozuar zėrit mė tė lartė se 85 decibelė pėr njė kohė mė tė gjatė, ndėrsa shumica e njerėzve dėgjon muzikė me zė shumė tė lartė dhe as qė janė tė vetėdijshėm se cili ėshtė niveli i sigurt i zhurmės. Ēdo i dhjeti person dėgjon muzikė me zė mė tė lartė se matrapiku pneumatik nė sheshin e ndėrtimit dhe kėshtu dėmton dėgjimin, ka treguar hulumtimi i The Hearing Company, shkruan Daily Mail. Pėr tė dėgjuar muzikė, e cila ėshtė e zėshme sa aterrimi i aeroplanit ėshtė i prirė ēdo i gjashti person, ndėrsa pėr ēdo tė njėzetin muzika ėshtė e zhurmshme sa auto alarmi, madje edhe sa piskama e fėmijėve.
“Kėto rezultatet tregojnė qė shumica e njerėzve janė tė pavetėdijshėm se si me kėnaqėsinė e pėrditshme dėmtojnė dėgjimin. Dėmi fillon nėse i jemi tė ekspozuar tingullit mė tė zėshėm se 85 decibelė pėr njė kohė mė tė gjatė”, ka thėnė udhėheqėsi i hulumtimeve, Peter Worthington.
Makina shpuese pneumatike (matrapiku) arrin 110 decibelė, ēka ėshtė gati 40 pėr qind mė shumė se e nivelit tė lejueshėm pėr shėndetin. Gati 90 pėr qind e njerėzve nuk e dinė se cili ėshtė niveli i sigurt pėr veshėt e tyre, ndėrsa 43 pėr qind thjesht nuk brengosen qė muzika e zėshme mund t’ua dėmtojė dėgjimin.
Dalja nė vendet e zhurmshme pėr 40 pėr qind tė njerėzve nėnkupton humbjen e pėrkohshme tė dėgjimit, sepse ai u kthehet nė normale vetėm pesė orė pas zgjimit nė ditėn e ardhshme.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi