SHBA, rebelohet sėrish Missisipi

Shko poshtė

Super SHBA, rebelohet sėrish Missisipi

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue May 10, 2011 6:42 pmQyteti jugor amerikan i Memfisit po pėrballet me pėrmbytjet mė tė mėdha qė prej vitit 1930, qė kanė detyruar evakuimin e tė paktėn 1300 banesave.

Shkak ėshtė bėrė dalja nga shtrati i lumit Misisipi, ujrat e tė cilit kėrcėnojnė tashmė edhe Tenesinė.

Autoritetet u kanė bėrė thirrje banorėve tė largohen nga lagjet e ulėta, mė tė rrezikuarat nė qytet, ndonėse shprehin besimin se digat do tė arrijnė tė parandalojnė dėmet e mėtejshme.

Nė disa vende lumi ka arritur njė gjerėsi prej pesė kilometrash, ose tre herė mė shumė se shtrirja e zakonshme, ndėrsa mbrėmjen e sė hėnės, ujrat e tij mbėrritėn nivelin e 14,6 metrave, qė do tė thotė 4 metra mbi normalen.

Sistemi i digave konsiderohet solid, por specialistėt e ushtrisė i druhen faktit qė niveli i ujit po rritet shumė mė shpejt nga sa ishte menduar.

Zyrtarėt nė Luiziane kanė filluar evakuimin e personave qė vuajnė dėnimin nė njėrin prej burgjeve mė tė rrepta nė tė gjithė shtetet e bashkuara, Louisiana State Penitentiary dhe ka hapur portat e shkarkimit pėr tė lehtėsuar presionin e argjinaturave pranė New Orleans-it.

Arsyet e rritjes se frikshme tė nivelit tė Misisipit, janė shkrirja e dėborės dhe reshjet e dendura tė shiut tė regjistruara muajin e kaluar.

Pėrmbytjet kanė prekur deri tani 8 shtete amerikane.

Frika nga vėrshimi i ujrave nuk ka tė bėjė vetėm me qytetet, por edhe me tre centrale bėrthamore nė zonė, qė sipas disa mediave lokale, mund tė mbyllen pėr arsye sigurie.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi