Ndryshimet klimaterike nxisin dhimbjen e kokės

Shko poshtė

Super Ndryshimet klimaterike nxisin dhimbjen e kokės

Mesazh nga Nora prej Thu May 12, 2011 7:19 amNdryshimi i menjėhershėm i veēorive klimaterike si presioni, temperatura, lagėshtira dhe era, mund tė bėhet shkak pėr fillimin e dhimbjes sė kokės.
Kushtet klimaterike janė njė nga faktorėt nxitės tė dhimbjes sė kokės dhe migrenės. Specialistėt pohojnė se edhe stresi bėn pjesė nė grupin e faktorėve nxitės tė migrenės. Uljet e menjėhershme tė presionit atmosferik, shtimi i reve, rritja e lagėshtirės dhe era e fortė pėrkeqėsojnė dhe mė shumė dhimbjen dhe nxisin krizat e migrenės mė shumė se ndryshimet e tjera klimaterike. Nė tė kundėrt tė kėtyre kushteve njė, presion i lartė atmosferik, ajri i thatė dhe koha me diell mund tė qetėsojnė dhimbjen e kokės.
Specialistėt pohojnė se nė mes tė kockave gjenden hapėsira ajri tė quajtura “sinuse” dhe nė rastin e uljes sė presionit barometrik, ajri nė mes tė sinuseve zgjerohet dhe nė kanalet e vogla tė hapura nė hapėsirėn e hundės ēlirohen mė shumė sekrecione. Nėse kanalet janė tė zėna pėr shkak tė gripit apo ftohjes presioni brenda sinusit shton presionin duke shkaktuar dhimbje tė forta koke ose migrenėn.
Krahas kėsaj specialistėt janė tė mendimit se edhe era e specifikuar si “era e sėmundjeve” mund tė ndikojė nė fillimin e dhimbjes sė kokės dhe migrenės. Era e fortė, e cila tund dhe dritaret mund tė zgjojė sistemin nervor. Erėrat e thata, tė ngrohta dhe ato tė shkretėtirės thajnė sipėrfaqet e thata dhe zgjojnė rrugėt e frymėmarrjes. Nė kėtė mėnyrė mund tė nxisė dhimbjen e kokės dhe migrenės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi