Rreziqet nga ushqimi i shpejtė

Shko poshtė

Super Rreziqet nga ushqimi i shpejtė

Mesazh nga Nora prej Thu May 12, 2011 7:23 amUshqimi i shpejtė prej kohėsh e ka zėnė vendin nė tė ushqyerit tonė tė pėrditshėm, dhe madje as nuk jemi tė vetėdijshėm pėr kėtė. Pėrshtatja ėshtė e dukshme. Megjithatė, sa ėshtė i shėndetshėm ushqimi i tillė? Dhe sa gjatė mund ta durojė trupi ushqimin e shpejtė?
Farmaceuti gjerman Henri Nestle ka prodhuar shumė variante tė ushqimit, por fama e tij ka ardhur pas paraqitjes sė qumėshtit pluhur pėr fėmijė. Formulėn pėr fėmijė shpejt e ka ndjekur qumėshti nė pluhur pėr tė rriturit dhe vaktet e shpejta. Sa i pėrket qullit tė gatshėm tė drithėrave, kokrra e drithit shndėrrohet nė copėza dhe pėrpunohet pėrmes avullit.
Si rezultat humb vitamina dhe minerale, si dhe porcionin e konsiderueshėm tė fibrave qė pėrshpejton tretjen dhe florėn e zorrėve. Por, e tėrė niseshteja mbetet, ēka do tė thotė qė konsumuesit trashen mė shpejt. Pėr ta pėrmirėsuar shijen, prodhuesit shtojnė sheqer dhe aroma.
Japonezi Momofuku Ando pas Luftės sė Dytė Botėrore ka shpikur pastat e shpejta.
Ando ka pėrfunduar nė burg pėr shkak tė mospagimit tė tatimeve, dhe pasi qė ushqimi i burgut ishte homogjen, derisa vendi kalonte nėpėr njė rimėkėmbje ekonomike pas luftės, Ando ishte i detyruar tė krijonte ushqimin i cili nuk prishet pėr njė kohė mė tė gjatė dhe pėrgatitet shpejt. Japonezėt ishin tė kėnaqur me shpikjen e Andos, dhe nė fund madje gjeti vend edhe si eksponat muzeu.
Por, vaji i palmės i cili pėrdoret pėr fėrgimin e pastave tė shpejta nuk ėshtė fare produkt i shėndetshėm. Rrit nivelin e kolesterolit, dhe shkakton krijimin e pllakave vaskulare. Shkencėtarėt konsiderojnė se si konsumimi i tepruar i pastave tė shpejta mund tė ēojė deri te trashja. Siē shkruan nė etiketėn e paketimit, 100 gramė tė pastės sė shpejtė pėrmban 455 kalori. Por, edhe me vlerat e mėdha kalorike, ndjenja e ngopjes zhduket shpejt. Mielli i rafinuar dhe i lirė i cili absorbohet shpejtė pėrdoret pėr tė bėrė pastėn. Konsumatorėt shpejtė ndjejnė uri pėrsėri, dhe hapin paketimin e ri.
Mėlmesat tė cilat shtohen janė tė forta dhe intensive. Pėr kėtė arsye, pastat e shpejta nuk u rekomandohen personave qė kanė probleme me tretje, veshka dhe tension tė lartė tė gjakut. Kozervanset janė mė tė shpeshta se vitaminat dhe mineralet.
Mullisit zviceran Julius Maggi nė fillim tė shekullit 20 i kishte ardhur njė ide gjeniale. Kishte vendosur tė bluajė perimet e thata si fasulet dhe bizelet, dhe kėshtu fitoi modelin e parė tė supės sė shpejtė. Por shpikja e tij nuk ėshtė ndalur aty. Perimeve tė dehidruara shpejt u ėshtė shtuar edhe mishi, i cili ėshtė zierė, tharė dhe shndėrruar nė pluhur, dhe kėshtu ėshtė krijuar katrori i famshėm pėr supė. Maggi me shpikjen e tij posaēėrisht ėshtė bėrė i famshėm gjatė Luftės sė Parė Botėrore, kur shpikja e tij ėshtė bėrė pjesė e pandashme e ushqimit tė ushtarėve.
Megjithatė, njė katror i tillė pėrmban njė tė tretat e nevojės ditore pėr kripė. Edhe njė pėrparėsi tjetėr ėshtė bollėku i glutaminatit tė natriumit. Kjo shtesė e ushqimit e cila forcon shijen ėshtė e njohur me kodin E621. Shkencėtarėt ende nuk janė tė sigurt se ēfarė pasojash tė sakta mund tė shkaktojė konsumimi i ushqimit me ketė shtesė tė ushqimit. Disa konsiderojnė qė glutaminati ėshtė tėrėsisht i sigurt, madje qė ėshtė i mirė edhe pėr tru, ndėrsa tjerėt besojnė qė E621 shkakton gastritis, tė thatin nė zorrėn dymbėdhjetė gishtore, dhe rrit rrezikun nga karcinoma.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi