5 ushqime q rrisin kujtesn

Shko posht

Super 5 ushqime q rrisin kujtesn

Mesazh nga Nora prej Thu May 12, 2011 1:27 pmM posht jepen 5 ushqime q mund t prmirsojn kujtesn tuaj, nse do t ju kujtohet t′i hani.

Ju mund t vini re se shum ushqime jan me ngjyr jeshile. Kjo ndodh sepse substanca q u jep ngjyrn atyre sht e mir pr trurin tuaj.

1- Boronicat

Studime t shumta kan treguar se boronicat mund t bjn mrekulli pr kujtesn dhe trurin n prgjithsi. Ato prmbajn shum substanca q kontribuojn n nj funksion t shndetshm t trurit.

2- Mollt

Mollt kan nivele t larta t quecertins, nj antioksidant q ka treguar se mbron kundr smundjes s Alzhaimerit.

3- Qept

Qept jan prdorur pr shekuj pr rritjen e kujtess.

4- Brokoli

Brokoli prmban quercetin, dhe sht nj burim i mir i acidit folik.

5- Rrushi

Prmban q t dy elementt e rndsishm pr nj kujtes t mir, quecertinn dhe anthocyanin.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi