Nepalezi pushton 21 her majn e bots

Shko posht

Super Nepalezi pushton 21 her majn e bots

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 12, 2011 7:00 pm


Apa Sherpa, nepalezi 51-vjear, sht ngjitur pr hern e 21-t sht ngjitur n 8 850 lartsi n Mount Everest. Super Sherpa, si e quajn, me kt ka thyer edhe nj her rekordin e vet.
N maj t Mount Everestit, Apa Sherpa arriti sot n mngjes. Me t n shoqri ishin edhe pes alpinist, dhe si theksuan, qllimi i ksaj ekspedite ishte trheqja e vmendjes pr ndikimin e ndryshimeve klimatike n Himalaje.
Nepalezi i famshm pr her t par sht ngjitur n maj t Mount Everestit m 1990.
Nse me kt ngjitje do t ndihmoj mbrojtjen e malit, un jam gjithmon i gatshm q t ngjitem, ka thn Sherpa pr AFP.
Personi m i moshuar q sht ngjitur n maj t Mount Everestit sht Min Bandahur Shercan, i cili e arriti kt n moshn 76-vjeare para tre vjetve.
Rreth 3 mij persona jan ngjitur n Everst q nga viti 1953.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi