Me ushqim shmangni alergjinė

Shko poshtė

Super Me ushqim shmangni alergjinė

Mesazh nga Nora prej Fri May 13, 2011 7:04 amEkspertėt thonė se simptomat e alergjisė dhe astmės mund tė zbuten me anė tė ushqimit: duhet shmangur disa ushqime, ndėrsa konsumimi shtesė i vitaminave dhe mineraleve, mund tė ndihmojė.
Ėshtė me rėndėsi qė tė eliminohet proceset inflamatore nė organizėm. Kėshtu, nėse jeni alergjikė nė myk, mendoni pėr ushqimin pa tharm. Shmangni ushqimet e fermentuara, djathėrat e vjetėr dhe myshqet.
Gjatė sezonit tė rritjes sė barit, qė t’i ikni kongjestionit, kufizojeni sasinė e qumėshtit dhe produkteve tė tij, pastaj drithėrave, duke pėrfshirė misrin, grurin, tėrshėrėn, thekrėn dhe orizin.
Sheqernat e rafinuar, mielli i bardhė dhe ushqimi i proceduar, mund tė jenė nxitės tė proceseve inflamatore, prandaj shmangni ato sa mė shumė qė mundeni.
Po ashtu, ėshtė mirė qė tė largoni ushqimet qė kanė veprim me alergjenėt. Prandaj, gjatė kėtij sezoni duhet tė shmanget selino, karota, molla, patatja, dardha, produktet arrore, kopra, majdanozi etj.
Ndėrkohė, sipas ekspertėve, konsumimi shtesė i vitaminave dhe mineraleve, mund tė ndihmojė. Prandaj rekomandohet marrja e vitaminave D, C, A, B12, B5 dhe magnezit.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi