Peshku, ila magjik pr trurin

Shko posht

Super Peshku, ila magjik pr trurin

Mesazh nga Nora prej Sat May 14, 2011 10:17 amVitaminat dhe proteinat e tij t rralla, t cilat nuk gjenden n asnj produkt tjetr ushqimor, jan t domosdoshme pr sistemin nervor, muskujt dhe kockat.

Studiuesit paralajmrojn se duhet konsumuar t paktn dy her n jav dhe nga ai lloj q sht shum i pasur me yndyra omega-3 dhe i varfr me mrkur. Kto substanca luajn nj rol t rndsishm n zhvillimin e trurit t fmijve. M i miri sht pa diskutim merluci, q prmban pak yndyra omega-3, por edhe prqendrim m t ult t mrkurit.

Vitaminat dhe proteinat e tij jan t domosdoshme pr sistemin nervor, muskujt dhe kockat. Po ashtu, ata prmbajn edhe kalcium, fosfor dhe jod, i nevojshm pr prodhimin e hormoneve t tiroideve e mjaft i rndsishm pr krijimin e embrionit t bebes.

Por nuk duhen ln pa prmendur edhe elemente si fluori, kobalti, magnezi, kaliumi, bakri dhe seleniumi. N t gjendet edhe nj sasi e madhe vitaminash, ku m e rndsishmja sht vitamina A, q vepron kundr dobsimit t shikimit n errsir, vitamina D, e domosdoshme pr forcimin e kockave dhe kundr rakitizmit te fmijt, dhe vitaminat B, B2, B6 dhe B12.

sht i pasur me omega-3, acide yndyrore t pangopura ose mbrojtset m t mira ndaj smundjeve kardiovaskulare. Jan kto acide q ndihmoj t jesh energjik, t shtojn tonalitetin e muskujve dhe t ulin peshn e teprt.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi