Ha mė pak, jeto mė gjatė?

Shko poshtė

Super Ha mė pak, jeto mė gjatė?

Mesazh nga Nora prej Sat May 14, 2011 5:57 pm"Njerėzit tė cilėt reduktuan konsumin e kalorive ditore me 25 pėr qind ose mė shumė mund tė jetojnė mė gjatė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė", sugjeron studimi i ri.

Kėrkuesit nga Washington University School of Medicine nė St. Louis zbuluan se limitimi i kalorive, ul temperaturėn e trupit (temperaturė nė tė cilėn tė gjitha funksionet nė trup mund tė veprojnė me efikasitet maksimal), e cila ka treguar se mund tė zgjasė jetėn.

Ky studim, i botuar kohėt e fundit nė gazetėn Aging, krahasoi temperaturėn e trupit tė 24 njerėzve nė moshėn 50-vjeēare, tė cilėt e pėrdorėn metodėn e reduktimit tė kalorive pėr tė paktėn 6 vite me 24 kolegė tė tjerė tė cilėt kanė pėrdorur dieta me kalori tė larta dhe yndyra.

"Njerėzit tė cilėt kufizuan kaloritė, kishin njė temperaturė mesatare tė trupit rreth 0.2 gradė celsius mė tė ulėt, e cila nė fakt tingėllon si njė ulje modeste, por ėshtė statistikisht e rėndėsishme dhe e ngjashme me reduktimin qė kemi parė tek minjtė jetėgjatė tė cilėve u ishin reduktuar kaloritė" tha kėrkuesi kryesor Dr. Luigi Fontana nė njė lajmėrim pėr shtyp.

Edhe pse kufizimi i kalorive mund tė dyfishojė ose trefishojė jetėn e organizmave tė thjeshtė, studiuesit kanė pranuar se nuk ėshtė ende e qartė se sa mė gjatė do tė jetojnė njerėzit tė cilėt kufizojnė kaloritė ditore.

Autorėt e studimit thanė se personat qė iu nėnshtruan dietės strikte kanė njė ndjesi se do ta kalojnė moshėn 100 vjeēare.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi