Azerbajxhani triumfon nė Eurovizion

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Azerbajxhani triumfon nė Eurovizion

Mesazh nga D3M1 prej Sun May 15, 2011 8:24 am


Kėnga “Running Scared” e kėnduar nga Ell dhe Nikki ėshtė shpallur fituese e edicionit tė sivjetmė tė Festivalit evropian tė kėngės- Eurovision.
Me tekst dhe kompozim tė Stefan Oern, Sandra Bjurman dhe Iain Farquharson, kėnga qė pėrfaqėsoi Azerbajxhanin arriti tė grumbullojė plot 221 pikė.

Vendin e dytė e zuri Raphael Gualazzi nga Italia me 189 pikė, ndėrsa nė vend tė tretė u rendit Eric Saade qė pėrfaqėsoi Suedinė me 185 pikė.

Finalja e mbajtur nė Duesseldorf Arena vuri nė konkurrim 25 shtete tė cilėt kishin pėrfaqėsuesit e tyre, ndėrkaq fansat nga 43 shtete dhanė votėn pėr tė pėlqyerit e tyre.

Megjithatė, si zakonisht, nė tė shumtėn e rasteve votat u ndanė ndėrmjet shteteve fqinje, kėshtu qė edhe “Eurosong 2011” u pėrcoll me tė ashtuquajturin ‘votim politik’.

Ndėrkohė, ditė mė parė, kėngėtarja qė pėrfaqėsoi Shqipėrinė, Aurela Gaēe, nuk arriti qė tė kualifikohej nė finale me kėngėn “Feel the Passion”.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi