Fluturimi ndėrkombėtar i aeroplanit “Solar Inpulse”

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Fluturimi ndėrkombėtar i aeroplanit “Solar Inpulse”

Mesazh nga D3M1 prej Sun May 15, 2011 1:45 pm


Aeroplani “Solar Inpulse” ka zhvilluar fluturimin e parė ndėrkombėtar Zvicer-France-Luksenburg-Belgjike, duke shėnuar njė arritje tė madhe shkencore.
Ky aeroplan me dy pilot, qė furnizohet nga energjia diellore pėrmes paneleve tė vendosura nė krahėt e tij 61 metra tė gjatė, zhvilloi njė fluturim qė zgjati pėr afro 26 orė.

“Ky ėshtė njė projekt qė pritet tė sjellė revolucion sa i pėrket shkencės pėr mjetet fluturuese, konsiderojmė se me pėrmirėsimet e duhura kjo do tė jetė e ardhmja e avionėve”, - ėshtė shprehur kapiten Bertrand Piccard dhe Andre Borschberg.

Ky ėshtė testi i dytė qė realizohet me sukses pas atij tė vitit 2010, ku njė prototip i ngjashėm fluturoi pėr rreth 20 orė me enegjinė diellore.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi