A thua ēfarė po na thonė jashtėtokėsorėt? (Video)

Shko poshtė

Super A thua ēfarė po na thonė jashtėtokėsorėt? (Video)

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 18, 2011 10:31 am


Banorėt e fshatit Sumatera Barata nga Indonezia mė 13 maj i priti njė befasi e madhe. U nisėn drejt fushės sė mbjellė me oriz pėr tė filluar edhe njė ditė tė zakonshme pune, por panė diēka tė pazakontė.
Nė ara panė fushėn me oriz tė shkelur, ndėrsa nga ajri shihej qartė se ishin vizatuar rrathė gjigand. Si zakonisht, rrathėt nė ara janė me simetri tė pėrkryer, kėshtu qė menjėherė u hodh poshtė teoria se orizin e ka thyer era e fortė.

Nė afėrsi nuk janė gjetur as gjurmė tė kafshėve dhe njerėzve, ndėrsa shumė banorė qė panė kėtė pamje janė tė sigurt se ky ėshtė njė akt i jashtėtokėsorėve. Fenomeni i rrathėve nė fusha tė mbjella me grurė dhe oriz nuk ėshtė njė gjė e re, por ende nuk dihet se si krijohen.

Nėse njerėzit nuk i bėjnė, do tė ishte interesant tė dinim se ēfarė po pėrpiqen jashtėtokėsorėt tė na thonė. Nuk duhet hedhur poshtė ideja se mysafirėt nga planetet tjera ndoshta thjeshtė kanė nevojė pėr pak shprehje artistike, ndėrsa ngjyrat dhe ‘fllamasterat’ i kanė lėnė nė ndonjė planet tjetėr. Vizatimin e tyre mė tė ri mund ta shihin nė kėtė video.


_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi