Braziliania 114 vjeēe personi mė i vjetėr nė botė

Shko poshtė

Super Braziliania 114 vjeēe personi mė i vjetėr nė botė

Mesazh nga Nora prej Thu May 19, 2011 6:05 amBraziliania Maria Gomes Valentim ėshtė personi mė i vjetėr nė botė, njoftuan zyrtarėt e librit tė rekordeve Guinness. Valentim me 114 vjet e 313 ditė ka tejkaluar rekordin e deritashėm tė Bessie Cooper nga Georgia e SHBA-ve.
Pėr jetėgjatėsinė e saj, Maria thotė se mė meritor ėshtė ushqimi – njė copė bukė pėr drekė e pėrcjellė me perime, ndėrsa kohė pas kohe ėshtė kėnaqur edhe me nga njė gotė verė. Ushqimi mė i preferuar pėr tė ėshtė ‘feijoadi’, njė ushqim tradicional brazilian me fasule me mish pėrplot mėlmesa djegėse.

Edhe pse sot ajo lėviz vetėm me anė tė njė karrigeje invalidėsh, plaka gėzon shėndet solid, ndėrsa anėtarėt e familjes shpresojnė se titulli i personit mė tė vjetėr nė botė do ta pėrmirėsojė situatėn e saj financiare.

Familja pėr Valentim, e cila njihet edhe si gjyshja Quita, thotė se ajo ėshtė kokėfortė dhe se kurrė nuk i ėshtė pėrzier tė tjerėve nė jetė.

Zyrtarėt e Guinnessit thonė se Valetnim ėshtė lindur mė 9 korrik 1896 nė qytetin Carangolu tė Brazilit, ku jeton edhe sot. Bashkėshorti i saj vdiq mė 1946. Ēifti lindi vetėm njė djalė, tash kanė katėr nipėr, shtatė stėrnipėr dhe pesė stėr-stėrnipėr.

Se jetėgjatėsia ėshtė gjenetike dėshmon edhe fakti se babai i gjyshes mė tė vjetėr nė botė kishte jetuar mbi 100 vite.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi