Disa kėshilla kundėr dhimbjes sė shpinės

Shko poshtė

Super Disa kėshilla kundėr dhimbjes sė shpinės

Mesazh nga Nora prej Thu May 19, 2011 6:24 amPothuajse tė gjithė vuajnė nga dhimbja e shpinės nė pjesėn e poshtme nė njė moment apo njė tjetėr. Kjo mund tė jetė pėr arsye tė ndryshme dhe ėshtė veēanėrisht e zakonshme nė mesin e tė rriturve. Ajo ėshtė shpesh e shkaktuar nga pėrdorimi i tepruar dhe tendosja e muskujve ose nga njė dėmtim.

Kėtu janė disa kėshilla tė thjeshta qė do t′ju ndihmojnė pėr ta kapėrcyer atė mė mirė...

- Shmangni qėndrimet apo aktivitetet qė rritin ose shkaktojnė dhimbjen e shpinės, pėrdorni njė pako akulli kur ėshtė e nevojshme dhe merrni njė qetėsues vetėm nėse me tė vėrtetė keni nevojė (nė rast se dhimbjet janė tė padurueshme).

- Kur dhimbja juaj po bėhet relativisht mė e vogėl, ju mund tė bėni ushtrime tė thjeshta pėr forcimin e stomakut, shpinės dhe kėmbėve me disa ushtrime. Ushtrimet jo vetėm ju lejojnė tė rikuperoheni mė shpejt por edhe tė parandaloni dhimbjen tuaj tė shpinės.

- Mbani mend se duhet tė aktivizoheni gradualisht, pasi ju jeni rikuperuar nga dhimbja dhe ngadalė tė rritni nivelin e aktivitetit tuaj. Shumė pak aktivitet do tė ēojė nė humbjen e fleksibilitetit, forcės, nivelet e durimit dhe nė fund pėrsėri dhimbje.

- Evitoni gjumin me stomak, sepse kur stomaku juaj qėndron poshtė, do tė harkojė shpinėn tuaj, rrisė kurbėn e mesit dhe do t′ju japė dhimbje. Ekspertėt sugjerojnė fjetjen anėsore me kėmbet e mbėshtjella afėr gjunjve. Kjo zvogėlon stresin nė shtyllėn kurrizore duke forcuar mesin tuaj.

- Kushtojini vėmendje mėnyrės se si uleni apo qėndroni- qėndrimi i keq ėshtė shpesh shkaktari kryesor. Mos u shtrembėroni kur tė uleni dhe mos u ngrini me shpejtėsi.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi