Shqiptarja 105 vjeēare

Shko poshtė

Super Shqiptarja 105 vjeēare

Mesazh nga Daffina prej Thu May 19, 2011 11:57 amMund tė jetė shqiptarja mė e moshuar, por edhe nėse dikush ka mė shumė se 105 vitet e Xhumasė, ajo pėrsėri mbetet ndėr shqiptarėt e vetėm qė mbajnė ende mend pavarėsinė nga Perandoria Osmane.

Xhuma Taga, nėna e Zojes, gjyshja e Hasanit, stėrgjyshja e Ivės dhe katragjyshja e Evaristos, ishte personazhi i vendosur nė qendėr tė emisionit tė pasdites nė Top Channel.

Mė 10 shkurt tė kėtij viti, ajo mbushi plot 105 vjeē, edhe pse sipas saj dhe familjarėve, gjendja civile ia ka ngrėnė hakun, pasi mendohet qė nėnė Xhumaja ėshtė regjistruar disa vite me vonesė.

E ka mendjen top, siē thotė populli dhe po tė mos ishte rrėzuar dy vjet mė parė dhe tė dėmtonte kėmbėn, me siguri tani do tė levizte pa problem.
E vetėdijshme pėr moshėn dhe pėr kurizitetin tonė pėr tė mėsuar pėr jeten e saj, Xhumaja kėrkon pėrpara intervistės qė t’a nxjerrim sa mė mirė nė kamera.

”Kam jetuar 106-107 vjeē. Ndoshta do tė shkoj edhe 200 vjeēe. E ka tjetėr kush nė dorė kėtė punė”, thotė njeriu qė ka nisur shekullin e dytė tė jetės sė saj.

Nėnė Xhumaja jeton nė fshatin Shullaz tė Laēit. Prindėrit e kanė lėnė jetime qė nė moshė tė vogėl dhe ėshtė rritur tek kushėrinjte e saj.
”I kam bėrė tė gjithė punėt me dorė, kam rritur tetė fėmijė, nga tė cilėt pesė i kam ende gjallė edhe sot. Kam kaluar njė jetė shumė tė vėshtirė”.

Ka pėrjetuar Luftėn e Parė Botėrore, tė Dytėn, Luftėn e Ftohtė, komunizmin e demokracinė, por kujtimi mė i hershėm historik ėshtė njė kėngė qė kujton luftėn e shqiptarėve kundėr Krajlit serb Nikolla, tė cilėn e riprodhon nė menyrė tė admirueshme.

Nėnė Xhumaja nuk ka pasur ndonjė regjim ushqimi tė veēantė. Nuk ka pėrdorur duhanin apo alkoolin, por ka punuar shumė dhe ka dhuruar dhe marrė shumė dashuri. Pėr jetėgjatėsinė e saj, familjarėt japin disa alternativa.

”Mbase prindėrit qė i vdiqėn herėt dhe e lanė jetime i kanė dhėnė asaj tė gjithė ditėt e tyre”, thotė e bija, Zoja, nė dekadėn e tetė tė jetės sė saj.

Ndėrsa djali, Mustafai, jetėgjatėsine ia dedikon faktit se e ėma ka qenė shumė aktive: “As ne tė marrė tė gjithė bashkė nuk kemi punuar sa ajo. Ka qenė aq punėtore sa askush nuk ia ka kaluar ndonjėherė”.

Shtati i saj i shkurtėr duket se vazhdimisht ka qenė nė vėmendjen e saj. Madje edhe nė lidhje me bashkėshortin, i cili e ka lėnė para 20 vitesh, por qė e kujton pothuaj ditė pėr ditė pėr jetėn e mirė tė kaluar bashkė.

”Tė them tė drejtėn, burrit mė ka ardhur turp t’i qėndroj pranė, se ka qenė dy metra i gjatė, ndėrsa unė dy shuplakė. S’di si mė ka mbajtur pėr grua, megjithatė nuk i ka dalė keq”, thotė 105-vjeēarja, e cila ruan ende dozat e humorizmit.

Sipas Xhumasė, mundimet e mėdha tė jetės, Zoti ia ka shpėrblyer duke i dhėnė njė familje tė madhe dhe tė bukur, ku tė gjithė pjesėtarėt jetojnė gjatė. Vajza e saj, Zoja 84-vjeēare, tregon se vetem nga e ėma bėhen mė shumė se 100 trashėgimtarė.

”Vetėm nga barku i nėnės ne bėhemi mbi 150 nipa e stėrnipa”, thotė Zoja. Nga mė i madhi tek mė i vogli dėshirojnė qė nėnė Xhumaja tė vazhdojė tė jetojė me dekada, pasi sakrificat e saj pėr ta kanė qenė tė pafundme.

”Nėnės sė vėrtetė nuk i thėrrasim nėnė, por katragjyshes po”, thotė nipi. “Ajo ka bėrė shumė sakrifica. Mė kujtohet njėherė qė s’kishim bukė, ka shkuar nė Tiranė pėr tė na siguruar bukė”.

E rrethuar me shumė dashuri, 105-vjeēarja pėrfundoi: “Jetėn mė tė mirė nuk e njoh dhe nuk e dua. Kush foltė pėr mua, jetėn si unė e shkoftė dhe mos u pendoftė”. Ndėrsa familjarėt, i bashkohen tė gjithė njė urimi tė veēantė: “Nėna, u bėfsh 200 vjeē”.


_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi