Ēfarė nevojitet pėr humbjen e peshės?

Shko poshtė

Super Ēfarė nevojitet pėr humbjen e peshės?

Mesazh nga Nora prej Thu May 19, 2011 6:22 pm

Pėr tė humbur nė peshė duhet tė hani mė pak kalori sesa shpenzon trupi juaj. Disa ushqime kanė mė pak apo mė shumė kalori se tjerat. Pėr shembull, ushqimet qė pėrmbajnė mė shumė yndyra dhe sheqerna po ashtu pėrmbajnė mė shumė kalori. Nėse hani mė shumė kalori sesa djeg trupi juaj, kaloritė e tepėrta do tė ruhen si yndyra tė tepėrta.
Gjysmė kilogrami yndyrė ėshtė rreth 3.500 kalori. Pėr tė humbur gjysmė kilogrami tė indit yndyror nė javė duheni tė hani 3.500 kalori mė pak (kjo ėshtė rreth 500 kalori mė pak nė ditė) ose duheni t’i digjni ato 3.500 kalori tė tepėrta. Kaloritė e tepėrta mund t’i digjni me ushtrimet trupore sipas pėrzgjedhjes suaj.
Mėnyra mė e mirė pėr tė humbur peshė ėshtė tė hani mė pak kalori dhe tė jeni fizikisht aktiv. Nėse largoni 250 kalori nga tė ngrėnit dhe me ushtrime digjni 250 kalori, humbni deri 500 kalori nė njė ditė. Nėse i pėrmbaheni kėsaj 7 ditė, mund tė humbni gjysmė kilogrami tė indit yndyror nė javė.
Shumė ekspertė besojnė qė nuk duhet tė humbni mė shumė se njė kilogram nė javė. Humbja e mė shumė se njė kilogrami nė njė javė, zakonisht nėnkupton qė humbni ujė dhe masėn muskulore nė vend tė yndyrave tė tepėrta. Nėse e bėni kėtė gjė, do tė keni mė pak energji, dhe me siguri do ta ktheni peshėn prapa.
Ekspertėt mjekėsorė nga e gjithė bota i nxisin njerėzit pėr njė qasje tė shėndetshme pėr t’u dobėsuar. Kjo nėnkupton krijimin e ndryshimeve tė arsyeshme nė tė ushqyer dhe aktivitete fizike. Kjo nėnkupton 5 vakte nė ditė dhe aktivitet fizik 3 ditė nė javė. Kjo rezulton me humbjen mė tė ngadalshme, por mė tė shėndetshme tė peshės. Nė kėtė mėnyrė parandalohet kthimi i papritur i kilogramėve, digjen yndyrat dhe ndėrtohet masa muskulore.
E rėndėsishme ėshtė qė tė shmangen uria dhe ushtrimet e gjata dhe tė mundimshme. Trupi ėshtė makinė e pabesueshme, me sistem tė vetin, i cili do t’i pėrshtatet nevojės pėr tė mbijetuar. Pėr shembull, trupi juaj kupton qė nuk jeni duke marrė shumė ushqim dhe vjen nė fazėn e urisė. Metabolizmi ngadalėsohet, dhe ju nuk dobėsoheni. Prandaj shpesh dėgjoni se si njerėzit ankohen qė nuk hanė asgjė, ndėrsa kilogramėt mbesin.
Ushtrimet janė tė rėndėsishme pėr t’u dobėsuar. Qė ushtrimet tė jenė tė dobishme pėr t’u dobėsuar, ėshtė i nevojshėm treningu prej 30 minutash mė sė paku pesė ditė nė javė.
Ekuacioni themelor ėshtė ai qė pėrsėrisim vazhdimisht: sa mė shumė ind muskulor, mė shumė kalori digjni. Muskuli ėshtė ind aktiv, yndyra nuk ėshtė. Kėshtu, muskuli djeg njė numėr tė konsiderueshėm tė kalorive ēdo ditė pėr mirėmbajtjen e vet.

Vrapimi
Vrapimi ėshtė ushtrimi mė i mirė pėr tė shpenzuar kalori. Nėse vraponi 8 km/h mund tė digjni 986 kalori nė 1 orė.

Rroshullat
Njė orė me rroshulla mund tė djegė 913 kalori.


Tae kwon do
Ky ėshtė ushtrim pėr tėrė trupin me tė cilin mund tė digjni deri 730 kalori pėr njė orė.

Kėrcimi me litar
Mund tė djegė 730 kalori pėr njė orė. Njė orė mund tė jetė tepėr, kėshtu qė pėr 10 minuta mund tė digjni 122 kalori.

Basketbolli dhe futbolli
Njė ndeshje miqėsore mund tė djegė deri 584 kalori nė orė.

Noti
Notimi ėshtė ushtrim i shkėlqyer pėr tėrė trupin sepse pėrdoren gati tėrė muskujt nė trup. Pothuajse tė gjitha lėvizjet mund tė djegin edhe deri nė 511 kalori nė orė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi