Gjumi, kaloritė, gėrhitja

Shko poshtė

Super Gjumi, kaloritė, gėrhitja

Mesazh nga Nora prej Sat May 21, 2011 1:20 pmGėrhitja ėshtė e pakėndshme dhe mund tė jetė e rrezikshme pėr shėndet.
Njė studim amerikan ka treguar se njerėzit qė gėrhasin, pavarėsisht nėse flenė ose vetėm pushojnė, shpenzojnė 370 kalori mė shumė sesa ata qė flenė tė qetė, pėr shkak se truri i tyre, edhe kur fle, ėshtė nė funksion tė shpejtė.
Mirėpo, megjithėkėtė, njerėzit qė gėrhasin vuajnė nga mbipesha. Nga njė anė, teprica e kilogramėve nxit gėrhitjen, shkakton apne dhe vėshtirėsi tė tjera tė frymėmarrjes gjatė gjumit, ndėrsa, njėkohėsisht, pagjumėsia ndryshon prodhimin e hormoneve dhe metabolizmin, ashtu qė shkakton trashje.
Njerėzit qė gėrhasin me shumė zhurmė janė pėr 34 pėr qind mė shumė tė rrezikuar qė tė pėsojnė goditje nė tru.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi