Aromat qė dėmtojnė shėndetin

Shko poshtė

Super Aromat qė dėmtojnė shėndetin

Mesazh nga Nora prej Sat May 21, 2011 1:21 pmNėse jeni romantik dhe kėnaqeni duke qėndruar me orė tė tėra me qirinj tė ndezur, duhet tė dini se qirinjtė me aromė janė tė dėmshėm pėr rrugėt e frymėmarrjes, madje edhe ato qė nuk kanė aromė nuk janė edhe aq tė mirė pėr shėndet. Prandaj ekspertėt paralajmėrojnė qė tė kihet kujdes.
Njė studim i ri amerikan tregon se qirinjtė me aromė dhe aromat elektrike pėr ambiente, mund tė pėrmbajnė qindra substanca kimike tė dėmshme pėr organizmin, duke pėrmendur ftalatet - tė cilat mund tė shkaktojnė anomali tė lindjes te foshnja ose probleme tė sistemit riprodhues.

Si shembull pėr paralajmėrim, ekspertėt kanė pėrmendur rastin e njė femre amerikane, e cila pėr shkak tė fiksimit ndaj qirinjve aromatikė, ka zhvilluar astmė dhe ndjeshmėri tė rritur ndaj aromave tė substancave tjera.

Produktet tė cilat i bėjnė shtėpitė tona me aromė tė mirė, mund tė shkaktojnė njė numėr tė madh problemesh shėndetėsore, ndėrsa simptomat mund tė dallojnė te personat e ndryshėm. Te disa paraqitet kollitje e lehtė, ndėrsa te tė tjerėt mund tė paraqitet njė kruarje e rrezikshme e syve.

Ajrosja e rregullt e shtėpisė apo banesės ėshtė shumė mė e rėndėsishme sesa ‘maskimi’ i ambientit me aroma tė ndryshme nga qirinjtė ose freskuesit e ajrit, tė cilėt pėrmbajnė substanca tė rrezikshme.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi