Uji ndikon nė disponimin tonė

Shko poshtė

Super Uji ndikon nė disponimin tonė

Mesazh nga Nora prej Sun May 22, 2011 8:04 pm
Uji ėshtė i nevojshėm tė pihet qė tė mund tė funksionojmė mirė fizikisht, por hulumtimi i ekspertėve nga Universiteti Tufts i kryer nė vitin 2009 tregon qė konsumimi adekuat i ujit po ashtu ėshtė i rėndėsishėm pėr shkak tė disponimit tonė. Hulumtimi ka pėrshirė 31 kandidatė (meshkuj dhe femra tė moshės studentore, sportist aktivė). Tė gjithė pjesėmarrėsit kanė bėrė aktivitet aerobik pėr 60 deri 75 minuta derisa ishin pak tė dehidruar. Tė gjithė raportuan qė janė mė tė lodhur, depresiv, mė konfuz, mė tė tensionuar ose tė zemėruar sesa grupi i kontrollit i cili ka kryer aktivitete tė ngjashme.
Hulumtuesit nė tė njėjtėn kohė kanė analizuar efektin e dehidrimit nė aftėsitė kognitive tė sportistėve. Janė zbuluar ndikime tė caktuara negative nė aftėsitė kognitive, por lidhja nė mes dehidrimit dhe ndryshimit nė disponim ishte nė mėnyrė tė konsiderueshme mė e fortė. Hulumtuesit kanė marrė parasysh nivelin e dehidrimit (humbjen e ujit prej 1 deri 2 pėr qind) nė krahasim me dehidrimin e lehtė tė cilin e pėrjetojnė shumica e njerėzve ēdo ditė pėr shkak tė konsumimit shumė tė pakėt tė ujit. Atėherė sa ujė duhet tė pimė nė ditė? Sasia varet nga shumė variable, siē ėshtė pesha, shkalla e aktivitetit fizik, e deri te kushtet atmosferike. Sasia e pėrgjithshme qė rekomandohet ėshtė tetė deri nėntė gota nė ditė. Sipas fjalėve tė Kristen E. D'Anchi, njė nga hulumtueset kryesore nga Tufts, “tetė gota prej dy decilitrash nė ditė nuk e kanė dėmtuar askėnd ndonjėherė”.
Tregues tjetėr i pėrgjithshėm nėse keni dehidruar ėshtė sasia dhe ngjyra e urinės. Nėse prodhoni rreth 14 decilitra urinė pa ngjyrė ose me ngjyrė te verdhė tė ēelėt nė ditė (pra, nuk ėshtė e koncentruar e as me ngjyrė mbyllėt), do tė thotė qė pini ujė tė mjaftueshėm. Mos pritni tė ju marrė etja. Kur e ndieni etjen, kjo do tė thotė qė tashmė keni dehidruar pak. Megjithatė, si nė gjithēka tjetėr ėshtė e nevojshme tė jeni tė kujdesshėm. Besoni apo jo, ėshtė e mundshme tė pini pėr sė tepėrmi ujė gjė qė mund tė ēojė deri tek helmimi me ujė dhe pėrfundimisht me vdekje. Udhėhiquni nga arsyeja e shėndoshė – mos pini mė pak, por as mė shumė nga sasia e rekomanduar prej tetė deri nėntė gota ujė nė ditė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi